پنجره آلومینیومی یا UPVC

مقایسه پنجره آلومینیومی با UPVC

در این مطلب به مقایسه پنجره آلومینیومی با UPVC می پردازیم

امروزه در صنعت ساختمان سازی برای درب و پنجره سازی از سازه های مختلفی می­توان استفاده کرد. از محبوب ترین این متریال های آلومینیوم و upvc است.در ابتدا باید یک تعریف از upvc داشته باشیم، upvc در لغت به معنای پلی وینیل کلراید بدون پلاستیک است که شکل سخت شده ای از پلی وینیل کلراید می باشد. پنجره های upvc و پنجره های آلومینیومی هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند و برای انتخاب باید این موارد را در نظر گرفت در ذیل به مواردی از آنها اشاره می­­کنیم.

مقایسه استحکام پنجره آلومینیمی با upvc

مهمترین بخش برای اینکه استحکام یک پنجره یا درب آلومینیومی یا UPVC را بررسی کنیم محل اتصل گوشه ها و بست های  آنها است .

در پنجره های آلومینیومی گوشه های پنجره با پرچ یا پیچ به یکدیگر متصل می شوند. پرچ یا پیچ ها از نظر جنس و مقاومت با پروفیل آلومینیوم پنجره های آلومینیومی مشابه نیستند .

اگر مقاومت آنها کمتر از پروفیل آلومینیوم باشد و فشار زیادی به پنجره آلومینیومی وارد شود اتصال ها از هم گسسته شوند.

اگر مقاومت آنها بیشتر از پروفیل آلومینیوم بکار رفته در پنجره آلومینیومی باشد با وارد آمدن فشار بالا محل پیچ ها یا پرچ ها هرز شوند.

بنابراین استحکام پنجره های آلومینیومی در فشار های بالا زیر سوال می رود.در حالی که در پنجره های upvc چارچوب پنجره ها در هم جوش می­خورند و یکپارچه می شوند و زمانی که فشار بالایی به پنجره upvc وارد شود مثلا ۱۵۰ کیلوگرم، وزن را تحمل می کند.

حفاظت محیط زیست

برای ساخت پنجره های آلومینیومی مدرن، مواد شیمیایی و سمی زیادی استفاده می شود که به محیط زیست آسیب فراوانی وارد می سازد. از جمله این مواد شیمیایی که از طرف سازمان بهداشت و امنیت شغلی به عنوان مواد سرطان زا و سمی معرفی شده اند می توان به لعاب آکرلیکی و پلی استری برای رنگ آمیزی و پوشش های کروماته برای شستشو و آستر کردن شاخه های آلومینیومی به کار رفته در پنجره­های آلومینیومی اشاره کرد.

پنجره دوجداره به تنهایی جایگزین مناسبی برای پنجره های های آلومینیوم می باشند چرا که اصلا مواد شیمیایی در فرآوری و تولید آنها به کار نمی رود و تنها بخار آب تولید می کنند که نه تنها برای محیط زیست مضر نیست بلکه به علت امکان بازیافت به صورت های دیگر به عنوان دوست­دار محیط زیست نیز محسوب می شود.

عایق حرارتی

آلومینیوم یه فلز رسانای گرماست که این خود سبب عبور حرارت از آن می شود و در ساخت درب و پنجره ها اگر از آن استفاده کنیم باعث اتلاف انرژی گرمایی داخل ساختمان می­گردد. کارخانجات از ترکیب ترمال بریک(Thermal Break) با آلومینیوم استفاده می­کنند تا آن را عایق حرارت کنند ولی چون ترکیب بین این دو انسجام آلومینیوم را کم کرده و از طرفی افزایش هزینه را به دنبال دارد خود یک مشکل دیگر برای استفاده از پنجره های آلومینیومی را ایجاد می کند.

این موضوع در حالی است که پنجره های upvc خود عایق حرارت هستند و حتی گاهی هم upvc از پروفیل های چند حفره ای ایجاد می شوند که قدرت عایق بودن آن را افزایش می دهند و در نتیجه هوای بیرون هم به داخل ساختمان راه پیدا نمی کند.

در طول زمان و گسترش فناوری های نوآورانه یک سری موانع حرارتی در ساخت چارچوب های درب و پنجره های آلومینیومی و upvc استفاده می شود که بازدهی حرارتی آنها را متغیر می­سازد و پنجره های دو جداره آلومینیومی به راحتی می­توانند با پنجره های upvc رقابت کنند.

خاصیت ارتجاعی

پروفیل upvc در پنجره های upvc دارای خاصیت ارتجاعی هستندو مقابل ضربه های شدی از خود مقاومت نشان می دهند و دفرمه نمی­شوند .

 

پنجره های آلومینیومی خاصیت انعطاف پذیری ندارند.

همین خاصیت ارتجاعی بودن پنجره های upvc برای پروژه های بازسازی ساختمان برای تعویض پنجره های قدیمی کاربرد پیدا می کند.

مقاومت در مقابل آتش سوزی

پنجره های آلومینیومی و upvc هر دو در مقابل اشتعال مقاوم بوده و گاز سمی از خود تولید نمی کنند. ولی درب و پنجره های آلومینیومی در مجاورت حرارت بالا آسیب جدی می بینند.

تفاوت ظاهری پنجره دوجداره با پنجره آلومینیومی

از جهت دید مشتریان، پنجره های upvc رنگ اصلی سفید در پروفیل upvc خود دارند ولی روکش های لمینیت طرح دار متنوعی نیز برای آنها وجود دارد.

اخیراً پنجره های آلومینیومی با سبک براق و چارچوب های بسیار باریک تر از upvc بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است این مورد باعث افزایش ارزش ملک می شود.پنجره های آلومینیومی در عین باریک بودن چارچوب هایشان قدرت نگه داری شیشه های بزرگ را دارند بنابراین نیازی نیست .به چند قسمت تقسیم شوند و خود به تنهایی به صورت یک تکه نور زیادی برای فضای داخل اتاق فراهم می آورند.

این درحالی است که پنجره های upvc بزرگ هستند و چون با رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی ارزان تر هستند باید تنها پنجره درب های با محیط کلاسیک داشته باشیم البته با توجه به روکش های لمینیت طرح­دار مثل طرح چوب می توان حالت منحصر بفردی را برای منزل خود با کمی هزینه بیشتر فراهم آورد.

روکش های پنجره های upvc مقاومت و دوام  بالاتری نسبت به رنگ های کوره ای پنجره های آلومینیومی دارند. در مجاورت رطوبت و باران های اسیدی روکش های پنجره های upvc مرغوب دچار خوردگی وریزش نمی شوند.

دوام

سرعت فرسودگی پنجره های upvc در مقابل پنجره های چوبی بسیار پایین­تر است. هر چند که پنجره های آلومینیومی بسیار بادوام تر هستند و پنجره های آلومینیومی با کیفیت بالا تقریباً تا ۴۵ سال دوام می آورند.

میعان

اختلاف دمای داخل و بیرون ساختمان سبب ایجاد میعان می شود.حال اگر از پنجره ­­­های آلومینیومی در صنعت ساختمان استفاده شده باشد اولین صدمه به خود پروفیل آلومینیوم بکار رفته در پنجره آلومینیومی وارد می شود و سبب فرسودگی زودتر پنجره آلومینیومی می شود. در مرحله بعدی بر روی پرده ها و رنگ و کاغذ دیواری و سطوح چوبی داخل اتاق اثر می گذارد و به آنها آسیب می زند.

مقایسه قیمت پنجره دوجداره با آلومینیومی

برای قیمت گذاری کلی پنجره آلومینیومی در مقابل پنجره های UPVC باید لعاب، رنگ، دستگیره، قفل و لزوازم جانبی، اندازه، تعدادشیشه ها و کیفیت آلومینیومی که به کار رفته در پنجره های آلومینیومی به صورت یکجا به مدنظر قرار گیرد.

در نهایت هرچه پنجره (صرف نظر از اینکه پنجره آلومینیومی باشد یا پنجره upvc) کارآمدی حرارتی و امنیت بالاتری داشته باشد قیمت آن بالاتر است.

سارای وین عرضه کننده و نمایندگی برندها و مارک های پنجره های آلومینیومی و UPVC از شرکت های معتبر وین تک خارجی و شرکت ایرانی هافمن می باشد که تمامی انواع محصولات درب و پنجره ها، پارتیشن و توری های پلیسه مخصوص درب و پنجره های دوجداره را با قیمت اصلی و بدون واسطه عرضه می کند.

خواهشمندیم تجربیات و نظرات خود را در خصوص مقایسه پنجره آلومینیومی با UPVC بنویسید

فهرست
Call Now Button
Open chat
پیام دهید