استانداردهای انرژی در پنجره دوجداره

بررسی استانداردهای انرژی در پنجره دوجداره

بررسی استانداردهای انرژی در پنجره های دوجداره یکی از موضوعاتی است که به هنگام خرید آنها باید بدان توجه زیادی شود. اگرچه افراد تلاش های زیادی را در جهت افزایش کارایی انرژی در منزل استفاده می کنند، جایگزینی پنجره ها با پنجره های دوجداره یکی از اقدامات حائز اهمیت برای جلوگیری از اتلاف گرما در محیط داخل منزل است. این پنجره ها همچنین در فصول گرم سال نیز خانه را خنک نگه می دارند. بنابراین پنجره های دوجداره تاثیر زیادی در صرفه جویی هزینه های انرژی دارند. اگر می خواهید یک پنجره دوجداره مناسب را خریداری کنید، باید استاندارد های انرژی در پنجره دوجداره را بشناسید. ما در این مقاله به بررسی استانداردهای انرژی در پنجره دوجداره پرداخته ایم.

 

پنجره های دوجداره

جداره های پنجره ها باید دارای کارآمدی خوبی باشند و این کارآمدی مخصوص هر دو جداره پنجره می شود. در واقع پنجره های دو جداره با دو صفحه ی شیشه ای در یک واحد بسته شده اند. طبق استانداردهای انرژی در پنجره دوجداره فاصله بین این دو جداره حدود ۱۶ میلی متر است. شکافی که بین این دو صفحه ی شیشه ای قرار دارد پر از هوا یا یک گاز بی اثر مانند آرگون می باشد. این هوا یا گاز باید کاملاً آب بندی شده باشد. اگر قصد افزایش راندمان انرژی در منزل خود را دارید، در کنار پنجره های دوجداره می توانید از پرده های سنگین نیز استفاده کنید.

مزایای پنجره های دوجداره با راندمان انرژی مناسب

  • خانه ای راحت تر: اگر از پنجره های دوجداره با راندمان مناسب استفاده شود، در فصل گرما خانه را خنک نگه داشته و در فصل سرما مانع خروج گرما می شود. بنابراین باید با بررسی استانداردهای انرژی در پنجره دوجداره مناسب ترین پنجره را انتخاب کرد تا محیطی راحت را برای خانواده خود فراهم نماییم.
  • آرامش: نه تنها پنجره های دوجداره گرما را حفظ می کنند بلکه خانه ی شما را در مقابل سر و صدای خارجی عایق بندی می کنند.
  • کاهش تراکم: اگر از جداره های کارآمدی برای پنجره ها استفاده شود باعث کاهش تراکم در داخل پنجره خواهد شد.

مواد کارآمد برای پنجره های دوجداره

مواد مناسب برای ایجاد پنجره های دوجداره کارآمد طبق استاندارد های انرژی در پنجره دوجداره طیف وسیعی را شامل می شوند. در این طیف موادی هم چون آلومینیوم یا UPVC یا چوب و … تعریف شده اند. بررسی استانداردهای انرژی در پنجره دوجداره بیان می کند که عملکرد انرژی یک پنجره بستگی به این دارد که چقدر مواد سازنده آن از عبور گرما جلوگیری می کنند. همچنین چه میزان نور خورشید از روی شیشه عبور می کند و در نهایت چه مقدار هوا می تواند در اطراف پنجره نشت کند.

شیشه

در استانداردهای انرژی در پنجره دوجداره مقرون به صرفه ترین نوع شیشه برای پنجره های دو جداره شیشه هایی با میزان انتشار کم (E-Low) است. شیشه های با میزان انتشار کم دارای یک پوشش میکروسکوپی نازک از اکسید فلزی در یکی از سطوح داخلی شیشه است. این پوشش بازتاب گرما به داخل خانه است اما هنوز هم نور خورشید می تواند از آن بگذرد.

شکاف بین شیشه

همانطور که در بالا ذکر شد اگر به بررسی استاندارهای انرژی در پنجره دوجداره بنگریم به این نتیجه خواهیم رسید که اندازه فاصله بین صفحه ها می تواند تاثیری در راندمان پنجره داشته باشد. اگر این فاصله ۱۶ میلی متر باشد به عنوان یک فاصله مطلوب در نظر گرفته خواهد شد. اما در استانداردهای انرژی در پنجره های دوجداره  استثنایی هم در نظر گرفته شده است که گاهی این فاصله می تواند کوچکتر باشد.

حال باید این شکاف را با یک گاز بی اثر مانند آرگون،زنون و کریپتون پر کرد تا عملکرد پنجره را بهبود بخشید. این گازها نسبت به هوای معمولی عایق تر هستند.

فاصله بین پنجره

یکی دیگر از مسائلی که استانداردهای انرژی در پنجره های دوجداره مورد بررسی قرار می دهند فاصله بین پنجره است. این قسمت ها در اطراف لبه های داخلی قرار گرفته اند تا صفحات شیشه را از هم دور نگه دارند. پنجره های با راندمان انرژی خوب عموماً دارای فاصله بین صفحه ای هستند که حاوی فلز کمی یا بدون فلز است. اغلب به این فاصله warm edge گفته می شود.

مواد قاب یا فریم پنجره دوجداره

اگر به بررسی استانداردهای انرژی در پنجره دوجداره بپردازیم در می بابیم که طراحی و متریال مورد استفاده برای قاب هر دو در کاهش گرما تأثیر می گذارند. شما می توانید پنجره هایی دوجداره با کارایی انرژی بالا با هر یک از مواد اصلی قاب پیدا کنید.

  • قاب UPVC : این قاب ها نیازی به نگه داری منظم ندارند و ممکن است بازیافت شوند.
  • قاب های چوبی: می توانند تأثیر محیطی کمتری داشته باشند اما به نگهداری نیاز دارند.
  • قاب های آلومینیومی یا فولادی: این قاب ها باریک و ماندگار هستند و قابل بازیافت می باشند.
  • قاب های کامپوزیت: این قاب ها دارای قاب چوبی داخلی هستند که با آلومینیوم یا پلاستیک پوشانده شده است. این امر نیاز به تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد و قاب را در مقابل هوا مقاوم می کند.

انتخاب یک پنجره کارآمد با توجه به استاندارد ها

عملکرد انرژی یک پنجره تحت تأثیر طیف وسیعی از عوامل است، بنابراین انتخاب یک پنجره دوجداره مناسب کار آسانی نیست. برای این منظور استانداردهای انرژی در پنجره دوجداره یک طرح رتبه بندی را برای آنها ایجاد کرده است تا یک انتخاب درست داشته باشید.

تولیدکنندگان پنجره دوجداره می توانند با استفاده از مقیاس رتبه بندی انرژی از A++ تا E  ، بازده انرژی محصولات خود را نشان دهند. شورای رتبه بندی فنسنج انگلیس (BFRC) این طرح را اجرا می کند. بنابراین برای انتخاب کارآمدترین پنجره دوجداره از لحاظ انرژی به دنبال رتبه بندی BFRC باشید.

 

مقادیرU  

بررسی استانداردهای انرژی در پنجره دوجداره نشان می دهد پنجره هایی که دارای رتبه بندی انرژی هستند، مقدار U پنجره را در برچسب انرژی باید بگذارند.

مقادیر U اندازه گیری میزان عبور گرما به راحتی از یک ماده است، اما اندازه گیری کاملی از چگونگی کارآمد بودن یک پنجره برای ما نیست. رتبه بندی برچسب کلی نشانگر بهتری از پتانسیل صرفه جویی در مصرف انرژی در پنجره دوجداره می باشد.

 

مقادیرR

بررسی استاندارد های انرژی در پنجره دوجداره مقادیر R را به عنوان یکی دیگر از استاندارد های پنجره دو جداره معرفی می کند. مقادیر R میزان استفاده از مواد مختلف یا سازه های ساختمانی را نشان می دهد.

مواد عایق مقدار R بیشتری دارند. میزان کاهش گرمای یک ساختمان در فصل زمستان (و یا افزایش آن در تابستان) را کاهش می دهد. این به نوبه خود سبب کاهش میزان گرمایشی (یا خنک کنندگی) برای دمای مناسب در محیط داخلی می شود.

مقدار R به نوع ماده،چگالی،ضخامت آن بستگی دارد. بنابراین اگر یک پنجره تک جداره آلومینیومی را درنظر بگیریم مقدار R آن ۱۵/۰ است چون این پنجره اول تک جداره است و دوم از آلومینیوم است که عایق بودن آن بسیار کم است و رسانای گرماست. این در حالی است که یک دیوار مقدار R آن برابر با ۹۹/۱ است چیزی حدود ۱۰ برابر.

درپوش های سنگین یا حرارتی مناسب مقدار R ، ۲۶/۰ را به یک پنجره اضافه می کنند.

بنابراین لازم است که به هنگام خرید پنجره دوجداره همه ی این رتبه بندی ها و گزینه ها را در نظر بگیرید تا مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

فهرست
Call Now Button
Open chat
پیام دهید