یکی از موضوعات داغ در امر ساختمان سازی به حداقل رساندن قبض ها و استفاده بهینه از انرژی است. یکی از راه های رسیدن به این هدف استفاده از درب و پنجره دوجداره است. در این مقاله درباره انواع گاز داخل شیشه پنجره دوجداره صحبت می کنیم. چرا که این مسئله باعث افزایش کیفیت این پنجره ها می باشد. شرکت سارای وین با سالها تجربه می تواند پاسخگوی سوالات احتمالی شما در این زمینه باشد.

تفاوت شیشه های تک جداره و دوجداره

شیشه های تک جداره که در ساختمان های قدیمی استفاده می شد، هیچ‌گونه تاثیری در حفظ انرژی و هدر نرفتن آن نداشتند. قاب های آن ها نیز جلوی ورود گرد و خاک و عبور انرژی را نمی گرفتند. اما پنجره های دوجداره و سه جداره کاملا ایمن و کاربردی هستند. یکی از دلایل این خاصیت وجود گاز در فضای بین شیشه ها است. در این مطلب درباره انواع گاز داخل شیشه پنجره دوجداره توضیح می دهیم.

انواع گاز داخل شیشه پنجره دوجداره

دلیل کیفیت بالای پنجره های دوجداره وجود گازهایی در فاصله بین شیشه ها است. در این قسمت انواع گازهای مورد استفاده در این پنجره ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

آرگون

آرگون یک گاز بی اثر است و واکنش انجام نمی دهد و به همین دلیل در طولانی مدت نوثر خواهد بود. همچنین یک گاز غیر سمی و متراکم است. این گاز حالت چسبندگی دارد و هوا به سختی از آن عبود می کند. این امر باعث می شود که در پنجره های دوجداره، عبور دما به کندی صورت بگیرد. به همین دلیل کارایی انرژی پنجره به میزان زیادی افزایش می یابد. آرگون متداول ترین گاز در شیشه های دوجداره است. سومین گاز فراوان در جهان است و یک درصد از جو‌ زمین را تشکیل می دهد. آرگون حدود ۳۵ درصد کمتر از هوای معمولی رسانایی دارد و بازده انرژی یک پنجره دو‌جداره را تا ۳۰ درصد افزایش می دهد. یکی دیگر از مزایای آرگون که شاید کمتر به آن توجه شده، توانایی بهبود عایق صدا است. این خاصیت آرگون یکی از دلایل استفاده از آن است. همچنین به دلیل رطوبت کمتری نسبت به هوا، کمتر کدر می شوند. دوام این گاز نیز بسیار زیاد است. در واقع آرگون در تمام طول عمر یک پنجره دوجداره ماندگاری دارد. البته به شرطی که به طور صحیح پر شده باشد و پنجره نیز درست نصب شود‌‌. آرگون به عنوان یکی از انواع گاز داخل شیشه پنجره دوجداره پرکاربردترین است.

عملکرد پنجره های دارای آرگون

پنجره های دوجداره دارای آرگون عملکرد بسیار خوبی دارند. این گاز که در بین پانل ها قرار می گیرد از هوا متراکم تر است. به همین دلیل گرمای کمتری از طریق این گاز منتقل می شود. به این صورت این گرما از دست نمی رود و انرژی حفظ می شود. در تابستان گرمای کمتری به اتاق وارد می شود و در زمستان نیز گرما در اتاق می ماند و اجازه خروج ندارد. و این دلیل محکمی برای حفظ انرژی می باشد. این مزیت پنجره های دوجداره دارای آرگون، باعث محبوبیت آن ها می باشد.

بیشتر بخوانید:تمیزکردن درب و پنجره upvc

کاز کریپتون

از انواع گاز داخل شیشه پنجره دوجداره می توان کریپتون را نام برد.  کریپتون به اندازه آرگون محبوبیت ندارد. این گاز از آرگون متراکم تر است و در نتیجه عایق تر است. اما قیمت آن بالاتر است. چگالی آن بسیار بیشتر است و انرژی کارآمدی دارد. این گاز برای شیشه های سه جداره مناسب است. در این نوع شیشه ها عملکرد بسیار خوبی دارد. بر خلاف آرگون که در پنجره های عریض کارایی خوبی دارد، کریپتون برای پنجره های باریک مناسب تر است. انتخاب این که پنجره از کدام گاز پر شود می تواند به عهده خود شخص باشد. هزینه نیز می تواند در این تصمیم گیری نقش مهمی داشته باشد. با این توصیف ها درباره گاز کریپتون می توانید تصمیم بگیرید که کدام مورد را انتخاب نمایید.

گاز زنون

یکی از جدیدترین و تخصصی ترین انواع گاز داخل شیشه پنجره دوجداره گاز زنون است. یک نوآوری در صنعت ساختمان سازی و تولید درب و پنجره دوجداره به شمار می رود. این گاز از دو مورد قبل یعنی آرگون و کریپتون بسیار سنگین تر است و خروج گرما را سخت تر می کند. خوب با این عملکرد زنون قطعا انتظار می رود که قیمت بسیار بالاتری نسبت به آرگون و کریپتون داشته باشد. دقیقا همین طور است و به طور قابل توجهی گران تر است.

اما به دلیل سطح کارایی بالای این گاز، هزینه قبض های شما کاهش می یابد. پس با این انتخاب در واقع سود کرده اید و یک سرمایه گذاری عالی انجام داده اید. عملکرد عالی زنون این ضرب المثل را به یاد شما می آورد که «هر چه قدر پول پرداخت می کنید، دریافت می کنید.» البته این میزان هزینه برای واحدهای مسکونی زیاد است و کمتر انجام می شود.

سخن پایانی

این مطلب قطعا برای شما مفید خواهد بود. در این مجال انواع گاز داخل شیشه پنجره دوجداره را بیان نمودیم. اما مشاوران ما در سایت سارای وین همه روزه در کنار شما هستند و سوالات شما را پاسخگو می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
Open chat
پیام دهید