اگر محل زندگی شما نزدیک به فرودگاه، مدرسه، مرکز شهر یا کنار جاده اصلی و‌ اتوبان باشد، مطمئنا مشکلات آلودگی صوتی را درک کرده اید. زمان خوابیدن، تماشای تلویزیون و استراحت های نیم روزی این سر و صداها شما را آزاد می دهد. پس باید به دنبال پنجره ای باشید که صدا را کاهش دهد. حال این سوال پیش می آید که آیا هر پنجره دوجداره ای عایق صوتی است؟ مطالعه این مقاله کمک زیادی به شما خواهد کرد اما در صورتی که به اطلاعات بیشتری نیاز داشتید، با سارای وین در ارتباط باشید‌.

همینطور میتوانید در مورد قیمت پنجره دوجداره نیز بیشتر بدانید.

چگونگی کم شدن سر و‌ صدا توسط پنجره دوجداره

با نصب کردن پنجره دوجداره می توانید تفاوت را حس کنید. سر و صدا و نویز به میزان زیادی کاهش پیدا می کند. حتی با وجود نزدیک بودن به محل سر و صدا نیز می توانید خواب و آرامش خوبی داشته باشید. عایق صوتی در این شرایط کمک زیادی به شما می کند.

تفاوت بین شیشه معمولی و دوجداره از نظر عایق صوتی

اگر شیشه پنجره شما تک جداره باشد، به محض برخورد سر و صدا به آن، شیشه می لرزد. در نتیجه هوای اطراف پنجره به لرزه در می آید و صدا را به گوش شما می رساند. حال اگر شیشه دوجداره به پنجره خود اضافه نمایید، میزان ارتعاش به شدت کم می شود و باعث کاهش تصاعدی نویز می شود. برای آگاهی بیشتر شما در قسمت بعد عملکرد پنجره دوجداره را نیز توضیح می دهیم.

عملکرد شیشه دوجداره چگونه است؟

اگر شیشه های دوجداره در پنجره شما درست تعبیه شود و شکافی وجود نداشته باشد، عملکرد درستی از آن مشاهده می نمایید. صدا در صورت برخورد با شیشه به یک‌ سپر مهر و موم شده برخورد می کند. این قاب از عبور ارتعاشات جلوگیری می کند. بین دو شیشه گاز آرگون  وجود دارد که در صورت مواجه شدن با امواج صوتی، عکس العمل متفاوتی دارد. فضای بین شیشه ها باز است و تماسی با هم ندارند. به همین دلیل امواج صوتی در این فضا و در برخورد با آرگون خیس می شوند و همین موضوع باعث کاهش صدا می شود. به این دلیل است که داخل ساکت تر می شود. به این دلیل پنجره های دوجداره عایق صوتی به حساب می آیند که باعث کاهش سطح صدا تا ۳۱ دسی بل می شوند. پس متوجه می شوید که شیشه های دوجداره کاملا عایق صدا نیستند.

بیشتر بخوانید:کاربرد توری پلیسه

راه حل بهتر از شیشه دوجداره

پاسخ سوال اولیه شما را در این قسمت از مقاله می آوریم. درست است که شیشه های دوجداره موثر هستند، اما راه حل کاملی نیستند. یعنی به صورت کامل نمی توانند عایق صوتی باشند. پس راه حل چیست؟ شیشه آکوستیک می تواند این مشکل را حل کند. با نصب این شیشه به عنوان عایق صوتی به میزان قابل توجهی اختلالات نویز کاهش می یابد.  حتی می توانید در سقف از این نوع شیشه استفاده نمایید. اتاق های جلسه و پارتیشن های اداری نیز با نصب آکوستیک به خوبی عایق صوتی می شوند.

عملکرد شیشه آکوستیک

شیشه آکوستیک از دو‌ یا چند ورقه شیشه ساخته شده است. لایه های میانی انرژی امواج صوتی را هنگام عبور از شیشه ضعیف می کنند‌. دلیل این کار نیز وجود چند لایه پلی وینیل بوتیرال صوتی بین لایه های شیشه است. کیفیت پنجره آکوستیک، از طریق نوع شیشه، نوع قاب و نحوه نصب آم تعیین می شود. لعاب عایق صوتی باید در یک قاب موثر نصب شود.

لعاب ثانویه و‌ تاثیر آن به عنوان عایق صوتی

لعاب ثانویه موثرترین راه حل است. این لعاب مانع مهمی جلوی امواج صوتی ایجاد می کند. این‌ امواج در مسیر رسیدن به سمت دیگر بسیار ضعیف می شوند. نتیجه باور نکردنی است. یعنی تا پنج برابر موثرتر از شیشه دوجداره عمل می کند. اگر طراحی درست باشد با شیشه آکوستیک تا ۷۵ درصد نویز کاهش می یابد. هرچه فاصله بین شیشه ها بیشتر باشد، عایق صوتی نیز افزایش می یابد و سر و‌صدای کمتری در داخل خانه حس می شود. با این کار آرامش به خانه بر می گردد و به راحتی می توانید استراحت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله شما می توانید به پاسخ این‌ سوال که آیا هر پنجره دوجداره ای عایق صوتی است، دست پیدا کنید. گفتیم که سر و صدای اطراف منزل را می توان با نصب پنجره های دوجداره تا حدودی کاهش داد. اما راه حل های بهتری نیز بررسی شد. البته سارای وین در این مسیر شما را تنها نمی گذارد. سوالات خود را مطرح نمایید و‌ پاسخ آن را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
Open chat
پیام دهید